Kateryna Kolcová - Tlustá

novinky

// 16.11.2009
Úklid v bránickém divadle
24.11.2009, 15.12.2009

ESTER KOČIČKOVÁ A KATERYNA KOLCOVÁ - komorní pseudomuzikálek(nejen pro české paní a jejich ukrajinské posluhovačky)

Ester Kočičková, Kateryna Kolcová - „Úklid“

komorní pseudomuzikálek

(nejen pro české paní a jejich ukrajinské posluhovačky)

_____________________________________________________


Tragikomický opus herečky, moderátorky, textařky a šansoniérky Ester Kočičkové a ukrajinské folkloristky, klavíristky, skladatelky a brilantní zpěvačky Kateryny Kolcové je pohledem do života dvou politováníhodných žen středního věku; avšak pohledem atraktivním i pro ženy ostatních věkových skupin, jakož i pro muže, pro příslušníky a příslušnice rozličných menšin, pro všechny znevýhodněné, ortodoxní či zkrátka pro všechny „jiné“ - jakkoli je nám předkládáno, že jinakost neexistuje.

Páteř představení netvoří obvyklé a obvykle pravdu hledající dialogy zúčastněných postav, nýbrž jimi interpretované písně: lidové písně ukrajinské, ruské a židovské, i původní šansony a banální popěvky, zpívané česky. Všechny jsou tu rádoby bezchybně prezentovány v rámci přípravy fiktivního hudebního díla, jež zrovna fiktivně komponuje svérázná, takřka nevidomá, skutečnému předobrazu ne nepodobná umělkyně s vlezle horlivou dopomocí své prostořeké a poněkud jednodušší uklizečky...

Zajímavostí je, že krom běžné role pozorovatelů se diváci „Úklidu“ automaticky stávají jeho hlavními aktéry. Pointu samozřejmě nelze prozrazovat, je však nutno předem upozornit na možnost účelově dramatizačních atak publika jako celku i na vymáhání osobní účasti jednotlivců v zájmu zdárného průběhu děje. To vše s ujištěním, že nikdo z obecenstva ovšem nebude nucen k veřejné exhibici na jevišti či jakkoli fyzicky napadán!

// 29.03.2009
Síla ženy

Po úspěchu distribučního filmu Občan Havel natočil dokumentarista dok Miroslav Janek komorní příběh ženy, která život přijímá se vším, co jí ženy s nabízí i odpírá. Snímek má premiéru pod názvem Zpověď Kateryny K.

O hrdince dokumentu režisér Miroslav Janek prohlásil: "Nejzajímavější je její nadání být dramatickou umělkyní života, což je člověk, který dokáže ze sebemenší blbosti, jakou je například rozvázaná tkanička u boty, vytvořit dramatický výstup a zasadit ho do širšího společensko-politicko-kulturního kontextu."

Před deseti lety se poprvé potkali studentka Kateryna Kolcová-Tlustá a režisér Miroslav Janek. On hledal na Deylově konzervatoři v Praze studenty, kteří by se chtěli zúčastnit natáčení jeho dokumentárního filmu Hamsa, já jsem. Ona tenkrát sama projevila zájem si v něm zahrát. Režiséra zájem dívky stojící do té chvíle úplně stranou překvapil. "Poté, co zvolala svým neodolatelným ukrajinským přízvukem, že ´život je láska a násilí´, stala se zcela neomylně jednou z našich hlavních postav a náruživou spolupracovnicí," vzpomíná na setkání s Katerynou dokumentarista.

Od té doby se ti dva potkávali stále častěji. Přibližně před šesti lety se začal zvolna rodit ojedinělý snímek, který odhaluje zajímavou osobnost nevidomé ženy s výjimečným pěveckým talentem.

"Při jedné z návštěv jsem zdánlivě bezdůvodně zapnul svoji malou kameru a naši konverzaci, přesněji řečeno Katerynin monolog prokládaný zpěvy, jsem zaznamenal," vypráví Janek o prvních "metrech" dokumentu. Tak se to opakovalo ještě několikrát. Miroslav Janek byl během let u výjimečných, ale i úplně obyčejných okamžiků Katerynina života. V dokumentu zazní její upřímné a přirozené vyprávění o životě v cizí zemi (narodila se na Ukrajině), jaké to je být slepou matkou poloslepé dcery, a především o židovské a cikánské hudbě. Právě ta je jí velmi blízká, dokonale a přirozeně jí rozumí a s lehkostí i silnou emocí ji interpretuje. Z dokumentu je bytostně cítit, jak jedinečnou osobnost režisér v Kateryně našel. Možná i proto, že v mnoha okamžicích nebylo oko kamery zaměřené výhradně na ni. Prostředníkem byla její dcerka Debora, kterou Miroslav Janek při návštěvách zaznamenával úplně bezprostředně, asi jako by točil svoje vnoučata, tedy bez jakéhokoli záměru.

Dokument Zpověď Kateryny K. nechává diváka nahlédnout do života handicapované ženy, ale také duše zpěvačky, která bohužel nesplňuje současné požadavky na to, jak má zpěvačka vypadat, a sama si to uvědomuje. Její příběh nabízí víc, než bychom možná čekali. "Pokud budeme pozorně naslouchat příběhu Kateryny, najdeme v něm řadu impulzů, které by nás k nějaké refl exi mohly a měly vést," říká dokumentarista Janek.

(mh) www.ceskatelevize.cz

// 17.03.2009
Kateryna Kolcová a Ester Kočičková vás zvou
do Salmovské literární kavárny
v Salmovské ulici 16, v Praze 2

Představení "Úklid"

Začátek je vždy ve 20,00 hodin
Představení se koná ve dnech:

10.9.2008 a 17.9.2008
6.10.2008 a 29.10.2008
11.11.2008 a 25.11.2008
9.11.2008
7.1.2009 a 26.1.2009
24.2.2009
4.3.2009 a 18.3.2009


Zpověď Kateryny K.

Dokumentární film Miroslav Janek / Czech Republic / 2008 / 57 min.

Kateryna Kolcová-Tlustá se narodila na Ukrajině, kde ji pro její zrakové postižení nechtěli přijmout na konzervatoř. Rozjela se proto do Čech s představou, že tady to bude lepší. I tady ale energická zpěvačka naráží na předsudky spojené s její národností, postižením či fyzickým vzhledem. Ke všem jejím menšinovým identifikacím se navíc přidává židovská víra, jíž se věnuje také ve své umělecké tvorbě. Nový dokument Miroslava Janka je intimní výpovědí o životě živelné umělkyně, která si navíc proti mínění většinové společnosti vyvzdorovala dítě, jež se narodilo se stejným fyzickým hendikepem. V minimalistické zpovědi, odehrávající se téměř bez výjimky v obývacím pokoji rodiny Tlustých, zaznívají především názory Kateryny na její soukromý i veřejný život v České republice a na přístup české společnosti k umění v porovnání s Ukrajinou. Kamera ukazuje každodenní situace, v nichž se Jan, Kateryna a Debora pohybují a které je charakterizují jako nevšední rodinu, kde se všechny případné problémy dokážou skrýt za tóny všeobjímající hudby.
Projekce:
13.03.2009 / 22:00:00 / Světozor malý sál
17.03.2009 / 20:00:00 / Ponrepo - doplněno živým koncertem Kateryny K.
18.03.2009 / 14:00:00 / Lucerna

// 12.11.2007
Nové CD Kateryny "Inspiration Klezmer" a stejně tak i posledních několik kousků CD Yadid Nefesh si můžete objednat na webu http://steepforest.cz/steepforest/ v sekci katalog nebo přímo na adrese steepforest@seznam.cz

// 12.11.2007
Zajímavý rozhovor s katerynou najdete na http://www.radioservis-as.cz/archiv03/4803/48titul.htm

// 19.11.2006
Do sekce diskografie přidány ukázky z aktuální desky.

// 05.11.2006
Vítáme Vás na čerstvém webu Kateryny. Vytvořili jsme jej u příležitosti vydání její nové - v pořadí třetí - albové novinky "Inspiration Klezmer".
Deska vznikla ve studiu Steepforest a v hudební produkci Milana Steigerwalda. Já - tedy Pavla Forest - jsem tzv. výkonnou producentkou a starám se o to, aby pokud možno se cosi kolem Kateryny dělo. Ona totiž je neuvěřitelně dobrá zpěvačka, což mě oslovuje a doufám, že Vás také.

// 04.11.2006
Web spuštěn do provozu.

© Steepforest 2006